Hudba - průvodce

Svatba


Co by to bylo za pořádnou oslavu manželství, kdyby při ní nehrála hudba? Muzika prostě ke každé správné párty patří. A nejenom k tanci a dovádění. Hudba má kouzelnou moc, kterou dokáže skvěle podpořit svatební atmosféru, umí povolit stavidla slzám dojetí nebo naopak uklidnit nervózní novomanžele. 
Ať už ten životní krok uděláte v kostele nebo obřadní síni, určitě by u toho nemělo být ticho. 

Při cestě k obřadu

Příchod nevěsty k obřadu musí být něčím, na co nikdo z přítomných nezapomene. Nevěsta je tradičně poslední, často přichází v doprovodu svého otce nebo jiného člena rodiny. Nemusí být podmínkou, že vás na cestě svatební uličkou doprovodí klasický svatební pochod. Vaší hudbou může být i jedna z vašich oblíbených popových melodií, které každý zná. Následující písně jsou uvolněné a povznášející a krásně provázejí všechna procesí.

Při samotném obřadu

Hudba nemusí ztichnout ani, když snoubenci dojdou k oltáři. Při zvláštních částech obřadu, například při čtení, můžete upřednostnit tichou hudbu v pozadí. Vyberte si z následujícího seznamu, aby byl váš obřad ještě nezapomenutelnější. 

První manželský polibek

Při oblíbené skladbě je zážitek, který si budete pamatovat celý život.  

Ke společným již manželským krokům

Zvolte opět optimistickou hudbu, ať je chůze vaším společným životem ve stejném duchu. 


Při příchodu na svatební hostinu

Mezi svatebním obřadem a svatební hostinou je obvykle určitý čas na přesun. Hosté přicházejí na hostinu postupně a čas na usazování a čekání na příchod novomanželů jim může zpříjemnit směs pěkných melodií. Vstupní písně svatební párty by měly mít dostatek energie. Následující písně připraví všechny na nezapomenutelnou noc.

Vstup novomanželů

Pokud jste při režii vaší svatby počítali s tím, že vstoupíte na svatební hostinu až když se vaši hosté usadí, pak i váš příchod by měl být v doprovodu hudby. Ať už si zvolíte něco decentního, nebo bláznivého, výběr je na vás. 

Rozbíjení talíře

Na mnoha svatbách nemůže chybět tradiční zvyk, při kterém stařešinové (někde i nevěsta nebo ženich), rozbijí talíř. Jeden z novomanželů dostane do ruky koště, druhý lopatku a společnými silami se pokoušejí rozbitý talíř ze země uklidit. Nejde jen o první zkoušku jejich vzájemné spolupráce, ale i náznak toho, jak se jim bude v manželství dařit. Střepy, jak známo, přinášejí štěstí a hluk rozbitého talíře odhání zlé duchy. Tuto událost může vhodně doplnit některá z lidových písní, ale dá se vybrat i z mnoha dalších.


Slavnostní oběd

Aby nenastaly nepříjemné chvilky ticha, kdy všichni hosté žvýkají svá sousta, nezapomeňte na vkusnou hudební kulisu. Vůbec se nemusíte bát klasické hudby. Pokud však nejste její fanoušci, nechte z reproduktorů znít spíše melodie bez textů. Během jídla má hudba jen podbarvovat příjemnou atmosféru a nemá rušit, proto je vhodné připravit playlist, sestavený zejména z instrumentálních skladeb.

Krájení svatebního dortu

Některé páry krájí dort na začátku svatební hostiny, aby fotografové mohli udělat vynikající záběr, zatímco jiní se rozhodnou udělat to až po večeři. Jakkoliv si krájení naplánujte vy, budete k tomu potřebovat zábavnou píseň, která se zároveň hodí ke "sladké" příležitosti.


Focení

Hudba se vám může hodit také v případě focení. Obzvlášť pokud se před objektivem moc necítíte. Vyberte s vaší drahou polovičkou skladby, u kterých se dokážete uvolnit nebo dokonce odvázat. V tom případě máte originální svatební fotky zaručeny!  

Živá nebo reprodukovaná?

Tohle je základní otázka, od které se pravděpodobně bude odvíjet všechno ostatní. Reprodukovanou hudbu můžete pouštět vy, vybraný kamarád nebo profesionální DJ. Živou hudbu pak obstará domluvený zpěvák, kapela nebo (pokud tomu charakter veselky odpovídá) folklórní soubor. Pokud chystáte svatbu v kostele, v obřadní síni, na zámku, pod širým nebem nebo kdekoli jinde, můžeme vaše kroky k oltáři doprovodit my.
 A jak tedy vybrat vhodný hudební doprovod?

Každá varianta má dvě strany mince.  Živá hudba je obvykle dražší než hudba reprodukovaná.
Reprodukovaná hudba, jestliže si ji budete zajišťovat svépomocí, vás nebude stát téměř nic, vyžaduje pouze zajištění si aparatury. 
Dalším faktorem, který zasahuje do výběru hudby, je styl svatby a místo, kde se veselka odehrává. Zatímco malé tajné svatbě bude pravděpodobně stačit přehrávač, velká svatba bude vyžadovat trochu více. A proto jsme tu pro vás.

A ještě trocha legislativy

Možná vás napadlo, že každá větší událost, na které vyhrává hudba, musí platit tzv. licenční poplatky. Máme pro vás dobrou zprávu! Svatba není veřejná produkce, i když se odehrává na veřejném prostranství. Netřeba tedy licence od OSA.

Zařídit hudbu na svatbu však není pouze o rezervování kapely nebo DJe. Ruku v ruce s tímto jde také potřeba sestavit seznamy písniček pro konkrétní body dne, aby muzikanti věděli, co a kdy si přejete zahrát. Kdy a jaká hudba se bude hodit nejvíce? Rádi vám poradíme. 


Smuteční obřad


Jak vybrat hudbu na pohřeb?


Při vybírání hudby na smuteční obřad je důležité zvážit několik faktorů. Prvním z nich, který výběr ovlivňuje nejvíc, je místo, kde se bude obřad konat. Pokud je místem konání kostel či jiné uzavřené prostory, jsou většinou uzpůsobené pro reprodukování hudby. Pokud je místo obřadu méně tradiční, bude možná potřeba zařídit reproduktory připojené na přehrávač nebo mobilní telefon. 
V kostelech je možné zvolit hudbu živou a my vám s tím pomůžeme.
V neposlední řadě je důležité, pro koho je obřad pořádán. Pokud měl zesnulý nějaká přání, která sdílel v závěti, s vámi nebo jakkoli jinak, je třeba je respektovat. Stejně tak je vhodné zahrát hudbu nebo konkrétní píseň, které měl zesnulý v lásce, pokud o tom víme. 


Hudba při obřadu


Pokud se kdekoli jinde rozhodnete pro živou hudbu, je důležité se s muzikanty domluvit nejen na tom, co budou hrát, ale také na tom, kdy přesně hrát začnou, jak dlouhá skladba bude, kde budou při hraní stát a jak budou oblečení. Všechny tyto body jsou důležitými detaily, jejichž opomenutí by mohlo obřad zbytečně zkomplikovat.

Pokud máte speciální přání na písně, je potřeba o repertoáru informovat kapelu či hudebníka co nejdříve, aby měli dostatečný čas na přípravu a zkoušení. 


Oslava - narozeniny

Narozeniny, jubileum, překvapení či dětskou oslavu? To vše jsme schopné zajistit. 

Pokud byste chtěli překvapení pro oslavence v podobě "uměleckého, interaktivního zážitku," neváhejte se na nás obrátit. Ilona Rédlová byla dlouholetou operní pěvkyní, kde jí herectví, komediálnost nebyla cizí. Spolu s klavíristkou Denisou Romanidu dokáží připravit jedinečné číslo, které pobaví, dojme nebo zpříjemní atmosféru oslavy.

Vytvořte si webové stránky zdarma!